חיפוש
  • אנחנו סדנאות איכות

כל אחד הוא אורמה בין כד השמן ל"אדם האלמוני" בכיכר טיאננמן? בכיכר רבין? ומול משרדי הממשלה בירושלים?

אנחנו מאמינים שהסיפור האמיתי של חנוכה, מתרכז ביכולת של כל אחד ואחת מאיתנו לקום ולשנות – כי כשבני האדם מחליטים לשלב כוחות הם עושים דברים מופלאים. תסתכלו על הצוותים שלכם במקום העבודה, על בני המשפחה שלכם, על החברים, אתם חלק ממעגל אנושי מופלא שיכול להזיז הרים – אם רק תרצו בכך...

כל אחד הוא אור קטן – וכולנו אור איתן

כל ילד מכיר את סיפורי המכבים - המעטים האמיצים ההם, שהעזו להתעמת מול אימפריית יוון הגדולה ולשחרר את בית המקדש מעולה, אבל האם הילדים שלנו (ואנחנו?) זוכרים גם סיפורים אחרים על הרוח האנושית הזאת שעשתה מהפכות קטנות ברחבי העולם?

מאז 1978, הכריז השלטון בסין על רפורמות כלכליות ופוליטיות, אולם הסטודנטים בבייג'ינג דרשו גם את סילוק המפלגה הקומוניסטית, וחופש עיתונות, ומחו נגד שחיתות השלטון.

ביקורו של נשיא בריה"מ דאז, מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב בסין, באותה העת, סוקר ע"י עיתונאים וכתבים מרחבי העולם, אשר סיקרו במקביל גם את גל ההפגנות הנרחב.

התמונה המפורסמת ביותר והמוכרת ביותר של דיכוי מחאות הסטודנטים בסין הועברה לעולם המערבי ב-5 ביוני 1989 – נראה בה מפגין בודד כשהוא עומד ועוצר בגופו שיירת טנקים. למרות מאמצים רבים, זהותו של האיש בצילום טרם נחשפה עד היום. מגזין "טיים" הכתיר אותו "המורד האלמוני" והכניס אותו לרשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר במאה ה-20.

הסביבונים הצבעוניים שאנו רוכשים הם במובהק תוצאה של ההפגנות בכיכר טיאננמן ומעשי גבורה כאלה ואחרים של יחידים, שראו עצמם אחראיים לגורלם והנהיגו שינוי, וגרמו לאחרים להצטרף אליהם.

ובארץ - מהפכת יולי של ויקי קנפו יצאה ממצפה רמון לירושלים. קנפו, במסע רגלי שארך שבוע, ביקשה למחות על קיצוצי קצבאות שגזר שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, ופגע במשפחות חד הוריות. למסע בן ה-205 ק"מ הצטרפו אמהות חד הוריות רבות, קנפו צעדה כשהיא אוחזת בידיה את דגל ישראל והתיישבה באוהל המחאה כ-3 חודשים.

היא זכתה לסיקור נרחב בתקשורת שליוותה את מאבקה בהרחבה ובאהדה, והפכה לסמל של מאבק החלש בשלטון. יש הרואים בה כמי שזרעה את הזרעים של המחאה החברתית שפרצה ב-2011 וזכתה לכינויים מגוונים – מחאת הדיור, מחאת האוהלים, והנביטה את דפני ליף, מחוסרת הדיור, שהפיקה הפגנות ענק, שהסעירו את המדינה.


"המורד האלמוני". התמונה המפורסמת ביותר מההפגנה בכיכר טיין-אן-מן. האיש הבודד בתמונה עצר את טור הטנקים לבדו במשך מחצית השעה.

מקור התמונה - Jeff Widener, The Associated Press

חג שמח!


0 צפיות

© כל הזכויות שמורות לחברת "אנחנו סדנאות איכות" 2013 

  • White Facebook Icon

Modi'In