חיפוש
  • אנחנו סדנאות איכות

יום העסקים הקטניםמנוע הצמיחה העיקרי של המשק (קרי: העסקים הקטנים והבינוניים) חוגג היום (נניח) את יום העסקים הקטנים והבינוניים זו השנה החמישית.

הנתונים מוכיחים כי יום חגם של העסקים הקטנים, אינו יום שמח. לא ממש.

מהנתונים עולה כי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל מתקשים להרחיב את פעילותם ולצמוח, רבים מהם אף אינם מסוגלים לשרוד ונאלצים להפסיק את פעילותם.

העסקים הקטנים והבינוניים בישראל מהווים את מנוע הצמיחה העיקרי של המשק. הם אחראים על כ-50% מהתוצר הגולמי במדינה ומספקים תעסוקה לכ-45% משוק העבודה במדינה.

ובכל זאת ... מעל 40,000 עסקים בישראל נסגרים מדי שנה. 99% מהעסקים שנאלצים להפסיק את פעילותם הם עסקים קטנים ובינוניים. תוחלת החיים של רובם המכריע של העסקים הקטנים והבינוניים עומדת על 5 שנים בלבד.

כ-40,000 עסקים בישראל פועלים שלא בטובתם ללא רישיון עסק, בגלל בעיות בירוקרטיות.

למה נסגרים העסקים הקטנים והבינוניים בישראל ?

רובם נסגרים בגלל העדר חוסן כלכלי ומצוקת אשראי גדולה. הבנקים מאלצים את בעלי העסקים לערוב באופן אישי לאשראי, כלומר: להעמיד את רכושם הפרטי (בתים, רכבים ונכסים פרטיים נוספים) כערבות.

נציין כי דרישה זו אינה מופנית לבעליהם של עסקים גדולים, אלה אינם צריכים לערוב באופן אישי לעסקים, הבנקים מסתפקים בערובה של העסק עצמו.

בהעדר גיבוי פיננסי, מתקשים העסקים הקטנים והבינוניים לממן את הפעילות השוטפת מיחד ולהשקיע בעסקיהם מאידך. הם אינם יכולים להתפתח ולשגשג.

הממשלה מצידה, בדומה לבנקים, מעדיפה להעניק אשראי (באמצעות קרנות, הלוואות ופטורים שונים) גם היא לעסקים הגדולים, על פני העסקים הקטנים והבינוניים.

אם לא די בכך, מחוייבים העסקים הקטנים והבינוניים להעביר את המע"מ, גם אם טרם קיבלו את הכסף בגין עסקאות שביצעו.

בימים אלה הוחלט ע"י משרד הכלכלה כי גביית המע"מ מהעסקים הקטנים והבינוניים (עסקים שהמחזור שלהם הוא עד 5 מיליון ₪ בשנה) תבוצע רק סמוך למועד בו יקבלו את התשלום בפועל, ולא במועד ביצוע העסקה, כפי שנהוג היה עד כה.

צעד זה הוא אכן צעד הכרחי, אולם עדיין, על אף ההקלות שהוא מביא אתו, הוא צעד קטן שאינו פותר את מצוקה הכלכלית בה נאלצים העסקים הקטנים והבינוניים לפעול.

הסיאוב הבירוקרטי גורם ליאוש בקרב יזמים רבים, ולנטישת הרעיון לפתוח עסק ולפתח יוזמות חדשות, שיועילו לצמיחת המשק ולהרחבת שוק העבודה בישראל.

לצד כל אלה ניתן למצוא ללא ספק גם לא מעט סיבות אובייקטיביות, הגורמות לעסקים קטנים להרים ידיים ולצאת מהשוק, בהם: כח אדם יקר, עלויות גבוהות, תחרות קשה, פגיעות רבה, מיסים כבדים ועוד.

ואתם ? מה אתם חושבים על זה ?


0 צפיות

© כל הזכויות שמורות לחברת "אנחנו סדנאות איכות" 2013 

  • White Facebook Icon

Modi'In