חיפוש
  • אנחנו סדנאות איכות

הדרך להפוך עסק קטן לאימפריהיכולת ההצלחה של עסק (כל עסק) לא קשורה בהכרח לגודלו, לכשלונות שצבר במהלך שנות קיומו, או לותק שצבר, אלא נעוצה בעיקר ביכולת שלו להשתנות ולהתאים עצמו למציאות המתהווה.

לא רבים יודעים זאת אבל וולט דיסני החל את דרכו כצייר קריקטורות עבור עיתון בית ספר. בהיותו בן 16 נשר מבית הספר, זייף את תעודת הזהות שלו, והתנדב כנהג אמבולנס של הצלב האדום בצרפת במלחמת העולם הראשונה.

ב-1919 החל לעבוד כיוצר כרזות לסרטי קולנוע ומודעות לעיתונים בשיקאגו, והקים את העסק העצמאי הראשון שלו, שנחל כשלון חרוץ.

דיסני החליט להפוך לאנימטור והקים חברה חדשה אשר הנפיקה מספר סרטונים קצרים ומשעשעים, שזכו לפופולאריות רבה, אולם החברה שקעה בחובות רבים, בשל ניהול כספי כושל, ודיסני הוכרז כפושט רגל ועזב להוליווד, בה הקים אולפן סרטים קטן.

באולפן יצר דיסני סרטי אנימציה קומיים, בהם שולבו גם שחקנים. אחת הסדרות הפופולאריות, שזכתה להצלחה מרשימה בארה"ב, היתה אוסוולד הארנב.

ב-1928 השתלטו אולפני יוניברסל על החברה של דיסני, וזכו גם במותג שיצר עבורם דיסני עצמו, הארנב אוסוולד. (יורשיו של דיסני הצליחו לרכוש חזרה ב-2006 – כעבור 78 שנים, את הזכות להשתמש במותג).

אובדנו של הארנב גרם לדיסני ליצור דמות חדשה הידועה כמיקי העכבר – מיקי מאוס, (ששמו המקורי היה בכלל מורטימר), אותו דיבב דיסני עצמו. לצידו כיכבו גם הכלב גופי ופלוטו והברווז החביב דונלד דאק. דמותו של מיקי מאוס מזוהה עד היום עם אולפני דיסני, והיא פופולרית ברחבי העולם.

ב-1932 זכה דיסני באוסקר על סדרת מיקי מאוס, וב-1934 יצר את פופאי, שהפופולאריות לה זכה, איימה להעיב על הפופולאריות של מיקי מאוס.

בשנת 1939 הפיק דיסני את הסרט שלגיה ושבעת הגמדים, אשר העניק לו פרסי אוסקר והזרים לחשבונו מעל 8 מיליון דולר כבר ביום ההקרנה הראשון. ההצלחה המסחררת איפשרה לדיסני להקים את אולפני דיסני בקליפורניה, שהפכו לאימפריה בתוך פחות מעשור.

אולם שנה אחיר-כך - ב-1940 צבר הסרט "פנטזיה" הפסדים שגרמו לקריסתם הכמעט מוחלטת של אולפני דיסני. דיסני לא הצליח לשלם את שכר עובדיו, שפתחו בשביתה ארוכה, והחליט להפיק סרטוני הסברה והדרכה צבאיים.

בדצמבר 42, מיד אחרי ההתקפה על פרל הארבור, השתלט הצבא האמריקאי על אולפני דיסני וכריז עליהם כבסיס צבאי. דיסני ועובדיו גוייסו כחלק מהמאמץ הלאומי לייצר סרטוני הסברה ותעמולה לטובת הממשל.

בתקופה זו הפיק דיסני עבור הממשל האמריקני מאות סרטונים פארודיים, בהם כיכבו מיקי מאוס וחבריו, ששימשו להעלאת המורל הציבורי ולתעמולה נגד המשטר הנאצי.

מיקי וחבריו המצויירים זכו לצד הערכות מקצועית גם לאהדה ציבורית גורפת, הם הצליחו לבדר ולשעשע את מיליוני האמריקאיים שצפו בהם בשקיקה, ובתוך כך קידמו ועודדו תוכניות ממשל שונות.

לסיכום האמירה "מה שלא הורג אותך, יכול לפעמים לחזק ולחשל", נכונה גם בעסקים - מה שגורם לקריסתם, יכול בהחלט להפוך לגורם מעצים ומאדיר. זה תלוי בעיקר בתפיסה של בעל העסק והנהלת הארגון.

כשאתם עומדים בפני שוקת שבורה, זה הזמן לשנס מותניים ולבחון איך יכול העסק שלכם להשתלב במציאות החדשה ובמה הוא יכול להועיל לחברה בה הוא פועל.

אנחנו כרגיל נשמח לעמוד לשירותך בכל עת (לחיצה על השורה הכחולה תפנה אותך למייל שלנו)

קרדיט לתמונה - אולפני וולט דיסני - Walt Disney Co.

#וולטדיסני #WaltDisney #אולפנייוניברסל #אולפנידיסני #פרלהארבור #אנימטור

0 צפיות

© כל הזכויות שמורות לחברת "אנחנו סדנאות איכות" 2013 

  • White Facebook Icon

Modi'In