חיפוש
  • אנחנו סדנאות איכות

משפחה שכזאת - ניהול המשפחה כעסקהאם ישבתם פעם לחשוב כיצד תבססו את הערכים המשפחתיים שלכם ? כיצד אתם יכולים להעביר לילדים ולבני הזוג שלכם את היכולת לחזק להדק את הקשרים ביניכם, ולגבש את התא המשפחתי ?

במירוץ החיים המתיש, אנחנו לא עוצרים רגע לחשוב על עצמנו, על המשפחה שלנו, על הילדים שאנחנו אוהבים אותם יותר מכל דבר אחר.

היו כנים - האם אתם כהורים מקדישים תשומת לב לילדים שלכם ?, האם אתם יכולים לכמת את הזמן שאתם מעניקים תשומת לב לילדים לדקות, או שעות, ביום או בשבוע או בחודש ?

האם אתם זוכים לתשומת לב מהילדים שלכם ?, האם הם מעריכים אתכם ?, מפרגנים לכם ?, מקשיבים לכם ?

משפחה היא במובנים מסויימים סוג של עסק, עסק שמורכב על פי רב עם 2 מנהלים שותפים, או מנהל אחד, ומספר עובדים צעירים שצריך לנהל אותם, לקבוע להם ולהתוות להם דרך (בדיוק כמו מקום העבודה). כדי שהעסק הזה יצליח, עלינו לנהל אותו ולדעת להניע את הילדים שלנו (בדיוק כמו הנעת העובדים).

אילו תמריצים מניעים ילדים?

אותם התמריצים שמניעים את כל בני האדם.

1. תגמולים - ילדים בדומה לבני אדם אחרים מונעים ע"י תגמולים. זו יכולה להיות כמובן - מילה טובה, תשבוחות, וזה גם יכול להיות תגמול חומרי - מתנה, ממתק ואפילו כסף (רחמנא ליצלן). כן כסף - דמי כיס יומיים, שבועיים, חודשיים.

2. האווירה - לאקלים המשפחתי, בדיוק כמו לאקלים בסביבת העבודה, יש חשיבות עליונה לתחושת השייכות שלנו, ליכולת שלנו להתבטא, ולמוטיבציה שלנו לתרום.

3. שותפות - היכולת שלנו כהורים להאציל סמכויות לילדים מחזקת בהם את תחושת השייכות ומגבירה אחריות. ילדים אוהבים לקחת חלק במטלות השונות. אבל... אסור להגזים. אל תטילו עליהם אחריות רבה מדי או כבדה מדי, כי אז אנחנו גורמים למפח נפש. צריך לבחון באילו מקטעי עבודה אפשר לשלב אותם בהתאם לגילם) - לנקות אבק, להוריד צלחת מהשולחן, לסדר את הצעצועים, למיין כביסה, להפעיל מדיח וכיוצ"ב.

4. תקשורת פתוחה - שיחות מגבירות את הגיבוש המשפחתי. סביבה מדברת היא סביבה מעצימה. צריך ומותר לדבר על הכל. כדאי לקיים "שיחה משפחתית" באווירה נינוחה. כבו טלפונים וטלויזיה, צמצמו הפרעות חיצוניות. דברו ובעיקר - תקשיבו.

5. ציפיות - תנמיכו ציפיות, אל תשפטו, תזרמו בשיחה, אל תהיו "הורים", אל תחפזו למסקנות, ובעיקר אל תגידו - "היית צריך לנהוג אחרת", "אני הייתי עושה כך". תמנעו מביקורת. תקשיבו.

יחסים בין בני אדם מחייבים השקעה רבה, תחזוקה שוטפת, טיפוח, התמדה, כבוד הדדי. כאשר אתם מבקרים את המעשים אתם יוצרים ריחוק, הדרך לקרב את הילדים וליצור גיבוש משפחתי היא שיתוף אמיתי ברגשות, במעשים, בחלומות, בתוכניות.

תקשיבו, ותהיו דמוקרטים - הרב קובע, אין לכם זכות וטו. משקל הקולות של הילדים ושלכם שווה. תנו לילדים שלכם הזדמנות להחליט ולקבוע. אם תראו שלאורך זמן ההחלטה שהתקבלה אינה נכונה למשפחה שלכם, תמיד אפשר לזמן שיחה ולקבל החלטה אחרת.

השיחה המשפחתית היא בעלת ערך עצום, היא מאפשרת למשפחה לעבוד על היחסים בין הנפשות הפועלות, להיות סבלניים וסובלניים לדעותיו של האחר, להקשיב ולכבד, ובעצם - להעצים את הערכים המשפחתיים שלנו ולהנחיל לילדים את החשיבות של תקשורת טובה ומחזקת קשרים טובים ואיכותיים בקרב בני המשפחה.

ספרו איך אתם מנהלים את המשפחה שלכם?

נשמח להשיב לכם על שאלות בעניין


0 צפיות

© כל הזכויות שמורות לחברת "אנחנו סדנאות איכות" 2013 

  • White Facebook Icon

Modi'In