חיפוש
  • אנחנו סדנאות איכות

איך בוחרים שי לחג לעובדים לספקים וללקוחותרב מקומות העבודה מעניקים לעובדים (וגם לספקים) מתנות פעמיים בשנה, בראש השנה ובפסח. לעיתים מעניק מקום העבודה גם מתנות לאירועים מיוחדים בחייו של העובד - חתונה, בריתות, בר מצוות וכד'.

בחלק ממקומות העבודה (הארגונים הגדולים) נוהג גם ועד העובדים להעניק מתנות לעובדים (ולעיתים גם לספקים), בנוסף למתנות שמעניקה הנהלת הארגון.

עסקים לא מעטים מעניקים תשורה סמלית גם ללקוחות, מתוך רצון לבסס את המותג, להגביר את המכירות ולהרחיב את מעגל הלקוחות.

רב העסקים מעניקים הנחת חג מיוחדת ללקוחות, ארגונים גדולים נוהגים להעניק ללקוחותיהם חפצים שימושיים שונים עליהם מוטבעים הלוגו ופרטי העסק שלהם.

מנהג הענקת המתנות, שנטמע היטב בתרבות העבודה בישראל, אינו מחוייב בחוק. הוא נעשה ע"י בעלי העסק ומנהליו מתוך מחווה של רצון טוב וכביטוי הערכה כלפי העובד.

הענקת מתנה היא בעצם התייחסות של מקום העבודה לחגים ולמאורעות בחיי העובדים, יש לה השפעה ישירה על מורל העובדים, על יצירת אוירה חיובית ולעיתים גם היא גם משמשת כגורם מדרבן המעלה את המוטיבציה בקרב העובדים

קיימות וריאציות שונות של מתנות - החל מתלושי שי, תוי שי, כרטיסי מתנה, מוצרים, כסף מזומן, צ'ק, ואף הטבה חד פעמית ישירה במשכורת.

כאשר מעניקים לעובד מוצר כלשהו, כדאי להשקיע מחשבה רבה בבחירת המוצר, כך שהעובדים לא יחושו שהמתנה ניתנה להם כלאחר יד.

איך עושים את זה ?

  • ערכו רשימה שמית מפורטת של כל העובדים שלכם - כללו בה ספקים, ועובדים מזדמנים, לקוחות, וכל מי שאתם מעוניינים להעניק לו את המתנה.

  • הגדירו תקציב - כמה כסף אתם רוצים ויכולים להשקיע במתנה.

  • אפיינו את העובדים שלכם - מי הם? למה הם זקוקים? מה חתך הגילאים שלהם ?, הסטטוס המשפחתי? המצב הכלכלי?

  • הגדירו מטרה - מה התועלת המדוייקת שאתם מקוים שתצמח לעסק שלכם מנתינת המתנה. האם אתם נותנים את המתנה כאות הערכה / תגמול ?, האם אתם מקווים לבסס מערכת קשרים מתגמלת עם מקבל המתנה ?

איך לבחור את המתנה ?

אם הכיוון הוא מתן מוצרים - במקומות עבודה רבים נהוג להנפיק לעובדים קטלוג מוצרים ממנו הם יכולים להזמין את מתנת החג בה הם חושקים.

זה פתרון מצויין, כי העובד הוא זה שבוחר לעצמו את המתנה. אל תשכחו שבמקרה שבחרתם באופציה הזו, עליכם לדאוג למגוון רחב של מוצרים (ולפעמים גם צבעים וגדלים).

תחליטו על הכיוון שלכם

- האם אתם מעדיפים להעניק מתנה פרטנית לכל עובד?

- האם תתנו לעובדים מתנה משותפת ? (מקוריות היא פרמטר משני לחלוטין, אבל ... זה לא אומר שלא כדאי לפעמים להיות מקוריים) – יציאה משותפת של כל העובדים לטיול, לאירוח, להצגה, וכד' – האם היא תועיל לעובדים שלכם ולעסק שלכם?

תהיו שקופים

  • תתייעצו עם העובדים שלכם, או עם חלק מהם (תסבירו מה התקציב ומה השיקולים שלכם בבחירת המתנה) על פי רב כשהעובדים שותפים להחלטות הם גם מרוצים מהן.

תפגינו שיוויון

  • אל תתנו מתנות שונות לדרגים שונים / למגדרים שונים - זה תמיד מעליב ופוגע.

בסופו של דבר, בין אם הענקתם מוצר או שי כספי - אל תשכחו לצרף לכל מתנה ברכה אישית מכם לכל עובד (ואם אפשר גם אישור החלפת המוצר).

אנחנו נשמח לשמוע מכם אילו מתנות קיבלתם ממקום העבודה, או אילו מתנות נתתם לעובדים שלכם

ו... אתם גם מוזמנים לצרף תמונה.

#מתנותלחג #שילעובד

0 צפיות

© כל הזכויות שמורות לחברת "אנחנו סדנאות איכות" 2013 

  • White Facebook Icon

Modi'In