חיפוש
  • אנחנו סדנאות איכות

לעשות מהלימון לימונדה, או מעובש פניצלין, שיעור של אלכסנדר פלמיניג למצב הנוכחיהשבוע לפני 133 שנה, נולד בסקוטלנד הרופא, ומי שלימים יוכתר כסֵר - אלכסנדר פלמינג.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה התגייס פלמינג לצבא הבריטי כקצין רפואה, שם נתקל מקרוב בחוסר האונים של הרופאים בנסיון להציל את החיילים שפצעיהם הזדהמו.

אך הפריצה הגדולה של פלמינג להיסטוריה התרחשה בשנת 1928.

באחד הימים החזיק בידיו פלמינג צלחת ובה מושבות של חיידקים, שהייתה בדרכה לפח האשפה לאחר שזוהמה על ידי עובש, אבל רגע לפני שזרק אותה הבחין למרבה הפלא בתופעה "מוזרה": בעוד שהמושבות המרוחקות מהעובש היו "רגילות", כפי שמושבות חיידקים אמורות להראות, המושבות הקרובות לעובש היו "מומסות"

הוא ביצע ניסוי חוזר, שבו זרע גם את הפטרייה המזהמת וגם חיידקים על צלחת, ולאחר שראה שהתוצאות חוזרות על עצמן, העלה את ההשערה שהפטרייה מפרישה חומר קטלני לחיידקים.

פלמינג זיהה בעובש, את החומר, הוכיח את יעילותו במעבדה, וקרא לו, על שם הפטרייה, פניצילין, משם הדרך ליצירת הפנצילין בכמות מסחרית לשימוש הייתה קצרה יחסית והביאה לחיינו את האנטיביוטיקה (על הטוב והרע שבה)

ובכן, החיים מזמנים לנו כל מיני הפתעות.

והפתעות מטבען, להגיע ברגע הכי לא צפוי, ולשנות לנו את כל התכניות… הם באות בלי הזמנה, מתפרצות לחיינו ובלי נימוס משאירות לנו "תיק" שצריך להתמודד איתו,.. עבור רבים, כזה הוא גם המצב הנוכחי.

מה השיעור שנוכל לקחת ממנה? איזה פניצילין נייצר?


0 צפיות

© כל הזכויות שמורות לחברת "אנחנו סדנאות איכות" 2013 

  • White Facebook Icon

Modi'In